Deoarece nu mai există un subiect interesant pe Facebook, cineva s-a gândit să reînvie mitul ambulanței negre cea care ar fura organe sau copii. E doar un mit, o poveste de speriat copii pe care mi-o spuneau și ai mei ca să nu îmi pară rău că nu mă lasau seara afară. Îmbinarea celor 2 elemente, salvarea și culoarea neagră, explorează imediat teama de moarte, experimente macabre sau trafic de organe.
Mai nou, au apărut poze cu o ambulanță 005 pe net. Neagră, fantomatică și fără nicio noimă.
Oameni buni, nu mai credeți în astfel de povești. Nu există nicio ambulanței a morții. Nu vă fură nimeni organele într-un mod organizat.