Se afișează postările cu eticheta cauze. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cauze. Afișați toate postările

marți, 4 noiembrie 2014

De ce vi se zbate ochiul - lucruri nebanuite

Superstitie sau certitudine medicala, este clar ca acest simptom poate ascunde lucruri nebanuite. In popor se spune ca nu-i bine daca ti se zbate ochiul si fiecare episod de neliniste a pleoapei este insotit automat de un set complet de cruci marunte, care sa alunge raul.
Insa denumirea medicala a acestei manifestari este de belfarospasm. Miscarea este involuntara si apare de mai multe ori de-a lungul zilei, fie pentru o perioada mai lunga, fie sporadic. Nu doare insa este destul de agasanta, desi de cele mai multe ori, spasmul este perceptibil doar de catre persoana in cauza. In anumite situatii el poate fi atat de puternic incat ochiul se inchide de-a binelea. In cele mai usoare si inofensive forme ale sale, spasmul pleoapei oculare trece de la sine.
Iata care sunt cauzele:
Oboseala cronica - lipsa de somn poate duce la aparitia acestui simptom. Insa 7-8 ore de odihna pe noapte vor duce la disparitia lui.
Stres - fiecare persoana reactioneaza diferit la situatiile dificile si presante. Acest simptom poate aparea mai ales in cazul celor care desfasoara o activitate intensa si epuizanta, ce solicita foarte mult vederea. In plus, folosirea excesiva a computerului sau tabletelor, cititul la lumina slaba pot fi alte cauze.
Probleme de vedere si purtatul unei perechi de ochelari cu lentile inadecvate.
Deficiente vitaminoase - vitamina D este indispensabila absorbtiei de calciu in organsim. In lipsa acesteia, calciul se excreta foarte repede, fapt ce duce in timp la aparitia spasmelor musculare. Vitamina B12 este, la randul ei, in stransa legatura cu aparitia miscarilor involuntare si a spasmelor musculare.
Afectiuni ale sistemului nervos - destul de rar, tremurul pleoapelor poate fi unul dintre simptomele unor boli neurologice serioase, de tipul sclerozei multiple, al sindromului Tourette, al distoniei cervicale sau al Parkinsonului. Totusi, in astfel de cazuri, el este insotit si de alte simptome care fac diagnosticarea mai usoara.
O alta cauza este consumul excesiv de cafea si alcool.
Mergeti la medic daca:
- spasmele nu dispar de la sine in decursul catorva saptamani
- simptomele nu se atenueaza chiar si dupa ce ati inceput sa luati suplimente de vitamina D si B12
- apar spasme si in alte zone ale fetei
- pleoapa este rosie si inflamata
- ochiul se inchide complet la fiecare spasm si e greu sa-l redeschideti.

miercuri, 20 martie 2013

Combate anemia de primavara - tipuri de anemie, cauze, aromaterapie, fitoterapie

La persoanele anemice, globulele rosii sunt mai putin bogate in hemoglobina. Hemoglobina este pigmentul sangvin care contine fier si are rolul de a transporta oxigenul de la plamani catre celule si bioxidul de carbon de la celule catre plamani. S-ar putea crede ca o persoana anemica este palida, dar anemia usoara nu determina o modificare a culorii pielii. anemia este cea mai frecventa afectiune a sangelui, de cele mai multe ori determinata de o insuficienta de fier.
Cele patru tipuri clasice de anemie si cauzele lor sunt: anemia feripriva (este provocata de o alimentatie saraca in fier sau de incapacitatea de absorbtie a fierului in timpul digestiei), anemia pernicioasa (provocata de lipsa factorului intrinsec, substanta necesara absorbtiei vitaminei B12, grupa sangvina A este cea mai expusa riscului), anemia aplastica (provocata de productia scazuta sau nula de hematii, din cauza inactivitatii sau a lezarii maduvei osoase), anemia ereditara (talasemia apare de obicei la populatiile din zona mediteraneana, Orientul Mijlociu sau din sud-estul Asiei si drepanocitoza ce se intalneste mai ales la persoanele de origine africana), anemia megaloblastica (se datoreaza lipsei vitaminei B12 si acidului folic) si anemia hemolitica (determina degradarea prematura a hematiilor, care poate fi declansata de medicamente sau de o infectie). Dar anemia de primavara nu se numara printre ele, pentru ca nu este considerata o boala, ci un sindrom trecator, legat de trecerea de la iarna la primavara. Explicatia este simpla: prea multe grasimi in alimentatie, prea putine vitamine naturale, sedentarism in exces, deci lipsa de oxigen. Cu toate astea rezolvarea problemei este departe de a fi simpla, mai ales cand persoanele lovite de anemie sufera si de boli cronice. Riscul de anemie este mic daca va bucurati de sanatate si va hraniti variat, de exemplu trebuie sa mancati multe alimente care contin fier, cupru si vitamina C continute in vegetale verde inchis, branza, fructe de mare, oua, ficat, cereale integrale, smochine si peste. Pe langa o alimentatie corespunzatoare ar trebui sa incercati si urmatoarele solutii:
Aromaterapie
In caz de anemie, medicina ayurveda recomanda uleiul esential de musetel si pe cel de lamaie. Amestecati cate 10 picaturi din fiecare, cu trei linguri de ulei vegetal. Preparatul se intinde zilnic pe corp, dupa o baie sau undus cald. Procedeul trebuie dublat de absorbtia unui ceai de menta, in care se pun doua picaturi de ulei esential de lamaie si o picatura de ulei de musetel.
Fitoterapie
Printre plantele recomandate pentru a lupta contra anemiei se numara:
- angelica
- stevia (contine fier)
- frunzele de cicoare salbatica
- urzica
- rozmarinul
- cimbrul, preparate ca infuzii.
La fel de eficiente sunt fierturile din radacini de cicoare salbatica, de nuc, de stevie si de patlagina. Se beau cate trei cani pe zi din acest amestec. Morcovul mancat crud sau sub forma de suc, are reputatia ca sporeste semnificativ productia de globule rosii si ajuta la detoxifierea organismului.
Homeopatie
Le este de mare ajutor anemicilor, la fel ca si acupunctura, care deblocheaza energia stocata in organism. Cel mai bine sa va duceti la un homeopat ca sa va faca o formula de medicament personalizata dar puteti apela cu incredere si la urmatoarele preparate ce le gasiti in farmacii: 
- Ferrum metallicum, ce va ajuta sa va refaceti rezervele de fier
- China officinalis, intareste globulele rosii 
- Phosphours.
Cand am avut anemie si nu asimiliam nutrientii si vitaminele din mancare, am fost la medicul de familie, am facut analize, apoi am urmat un tratament timp de 3 luni cu capsule Ferro-Folgamma (miroseau a ciocolata;))), vitamine si minerale Vitamax. Un tratament eficient, timp in care nici parul nu a mai cazut, unghiile erau mai tari si incepusem sa mai iau putin in greutate pentru ca eram si subponderala din cauza malabsorbtiei.
Deci, cel mai bine inainte de a urma remediile naturale contra anemiei si oricare tratament, este bine sa va adresati unui medic, pentru a sti exact de ce tip de anemie suferiti.