Sunt ca și mulți dintre voi, cu urechea ciulită la tot ce se mai aude de programul Prima Casă. Anul acesta a fost o avalanșă de dosare, o imbecilitate din partea guvernului și a băncilor coroborată cu rânjetul malefic al agenților imobiliari și al proprietarilor care lucrează mână în mână la creșterea artificială a prețurilor la apartamente (mai ales la cele vechi).
Nu îmi doresc un cutremur, Doamne Ferește, dar o catastrofă i-ar trezi pe toți, și tot ce înseamnă sistemul imobiliar ar primi o lovitură dură și corectă.
Ce se mai aude de Prima Casă?
Teoretic mai sunt câteva fonduri dar sunt ascunse pe la câteva bănci care o dau totuși că nu sunt fonduri
Guvernul lucrează din plin la o strategie pe termen lung. Zic ei, că actualul format e depășit și și-a îndeplinit scopul. De asemenea, și-au dat seama că șmecherii au access la programul Prima Casă deși nu ar trebui. Și astfel Guvernul are idei de a crește nivelul procentual al avansului de la 5% la undeva 15% - 20%.