Se afișează postările cu eticheta Poluarea din casa noastra. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Poluarea din casa noastra. Afișați toate postările

miercuri, 16 aprilie 2014

Factorii daunatori pentru sanatate in mediul nostru ambiant

Efectele periculoase, daunatoare sanatatii pot veni din imediata apropiere sau de mai departe, pe care dorim sa le eliminam pe cat posibil. Asemenea efecte sunt de exemplu anumite mirosuri, gaze, fumul, funinginea, anumite sunete sau radiatii. Numeroase legi si dispozitii legale reglementeaza convietuirea cu vecinii. In cele mai multe cazuri, normele umane generale, judecata lucida sunt suficiente sa stim ce pretindem de la altii, si tot in functie de acestea sa manifestam si noi un comportament corespunzator. In localitatile mai mici, in interiorul comunitatilor mai legate se aplica mult mai bine si regulile nescrise, deoarece indivizii in fata casei carora este gunoi, au un stil de viata mai galagios. Puterea comunitatii de regula este mai mare decat cea a reglementarilor legale.
Din nefericire, se va face aplicarea dispozitiilor legale cand cineva deja le-a incalcat, provocand furia vecinilor daca presteaza o activitate in lipsa unei autorizatii, producand mirosuri neplacute, galagie si mizerie. Exista persoane care prin modul lor de viata pun in situatie imposibila pe altii. In mod regulat asculta muzica la maxim, adesea primesc musafiri galagiosi din cauza carora vecinii nu pot dormi linistit sau chiar masina politiei apare des in fata casei. In acest caz este greu de actionat individual, in toate cazurile este nevoie de ajutorul juridic al autoritatilor.
Ce putem face?
Nu se pune doar problema sensibilitatii individuale cand hotaram sa toleram, suportam efectele nocive din vecinatate sau sa luam masuri impotriva acestora. Dispozitiile referitoare la pastrarea curateniei aerului si a apei prevad acele limite care nu se pot depasi in caz de poluare. Daca suspectam ca din vecinatate ajung in aer substante daunatoare sanatatii, trebuie sa ne informam in legatura cu aceste limite si sa verificam starea aerului si a apei. Daca concentratia substantelor nocive intr-adevar este mai mare decat limita admisa, se va initia inceperea unei anchete in vederea identificarii cauzelor.
In Romania in apropierea localitatilor mai mici, de-a lungul drumurilor, la marginea padurilor mai circulate sau mai retrase, sunt numeroase gropi ilegale de gunoi. Daca consiliile locale nu rezolva problema depozitelor de gunoaie, din neglijenta, comoditate, eventual din lipsa de fonduri, atunci chiar si la capatul strazilor vom intalni depozite de gunoi. Acestea pot fi periculoase atat pentru copii cat si pentru adulti, nevorbind despre efectul daunator pe termen lung asupra mediului, cauzat de substantele chimice cu descompunere lenta, reprezentand un pericol pentru sol.
Daca in mediul sau in apropierea domiciliului cuiva exista edificii industriale, functioneaza statii de gunoi care dauneaza sanatatii, se poate depune plangere, eventual aduna semnaturi solicitand opinia celorlalti vecini, pentru ca autoritatile competente sa verifice conditiile de functionare a acestor agenti. Din nefericire, foarte multi, fie vorba de intreprinzatori privati sau chiar de intreprinderi industriale sau agricole de dimensiuni mari, in speranta profitului si a castigului material, incep activitati neecologice care nu au o baza de protectie a mediului, considerand problema sanatatii ca fiind una nesemnificativa. In acest caz merita luate masuri ferme fata de acestia.
Galagia cauzata de aeronave
Cei care locuiesc in apropierea pistelor de aterizare ale aeroporturilor civile sau militare adesea sufera din cauza poluarii fonice. Stim ca poluarea fonica poate cauza leziuni fizice si psihice permanente. Bineinteles, scopul nu este inchiderea aeroporturilor, insa instanta poate obliga pe cei competenti sa ia masurile necesare in vederea reducerii poluarii fonice. Daca aceasta masura nu este suficienta, locuitorii pot formula pretentii materiale in vederea compensarii efectelor neplacute, daunatoare sanatatii.

luni, 3 martie 2014

Poluarea din casa noastra

Criticam incontinuu, in special daca locuim in vecinatatea lor, fabricile, uzinele mari, deoarece in preajma acestora aerul este nesanatos. Insa vehiculele si gospodaria produc mai multe substante poluante decat fabricile. O treime din aceste substante reprezinta gazele de esapament si emisiile de noxe din gospodarie, cei drept o parte din ultimele le "luam gata din magazine". Aceste substante, ajunse in aer si in apele uzate, polueaza mediul, ajungand chiar si in sol, deoarece foarte multe persoane in ciuda atentionarilor, arunca acestea la gunoi, care apoi din gropile de gunoi ajung in sol.
Si in Romania se lucreaza la adoptarea unei legi referitoare la colectarea gunoiului conform careia consiliile locale, care se confrunta tot mai des cu problema amplasarii si tratarii gunoaielor, vor beneficia de finantari substantiale. Numai in Bucuresti anual rezulta o cantitate de circa 5 milioane de metri cubi de gunoi.
Substante poluante in gospodarie
Un anumit grad de poluare in gospodarie este inevitabil. De exemplu in clima noastra avem nevoie de caldura, iar pentru multi dintre noi vehiculul a devenit indispensabil. Vechiculele polueaza cel mai mult mediul. Doua treimi din dioxidul de carbon care ajunge in aer, mai mult de jumatate din gazele de esapament, 40% din compusii organici provin de la vehicule. Aceste cifre nu se modifica nici in ciuda utilizarii diverselor filtre si a benzinei fara plumb, din fericire nici nu cresc, chiar daca numarul vehiculelor creste continuu. Autoritatile incearca prin limitarea vitezei sa reduca emisiile poluante.
 Insa in ciuda acestora, ar trebui sa fim precauti si sa respectam niste limite, caci orice mic fapt are importanta incepand cu principiul "sa nu aruncam gunoiul in natura!".
Incalzirea
O parte semnificativa a poluarii individuale provine de la incalzire. Cuantumul poluarii este redus semnificativ de noile echipamente moderne de incalzire care functioneaza pe baza de ulei sau gaz, a caror randament, in comparatie cu echpamentele vechi, este mai mare pe langa un consum mai redus de energie. Bineinteles conteaza si daca nu incalzim prea puternic fara motiv.
Detergenti si solutii de curatare
Consumam anual tone de detergenti, solutii de curatare si aceasta cantitate este in crestere continua. Ca urmare, o cantitate tot mai mare de fosfati ajunge in apele uzate si in final in rauri si lacuri. Acestea cauzeazagrave probleme de mediu, in cazuri extreme ducand la distrugerea biologica a raului sau lacului. Si tenzidele din substantele de clatire reprezinta o problema grava, care printre altele sunt periculoase pentru pesti. Toti detergentii puternici, utilizati la curatarea cazilor, toaletelor, scurgerilor, metalelor, sunt toxici. Ca urmare a utilizarii necorespunzatoare, neatente acestea pot afecta mediul. La utilizarea acestora, cititi si respectati indicatiile de pe etichete.
Diluantii organici sunt prezenti in numeroase produse: in produse de indepartare a petelor, a grasimilor, in adezivi, lacuri de unghii, dizolvantii pentru lac de unghii, vopsele, lacuri, solutii pentru curatarea pensulelor. Diluantii in general sunt destul de toxici, uneori putand cauza si cancer. Inhalarea aburilor afecteaza mai multe organe. Niciodata nu varsati diluantii in scurgere!
Metale grele
Prin utilizarea in special a bateriilor in gospodarie, poluam mediul. Chiar si bateriile reincarcabile contin metale grele. Din acest motiv se recomanda utilizarea echipamentelor alimentate la reteaua electrica sau cu baterii solare, eventual baterii mai putin poluante, adica care contin o cantitate mai redusa de metale grele. Aruncati bateriile uzate numai in colectoare speciale!
Chimia in gradina
Sa recunoastem: multi gradinari de fapt dauneaza solului prin utilizarea produselor fitosanitare si impotriva daunatorilor, in special daca sunt utilizate in cantitati exagerate. Majoritatea gradinarilor ocazionali utilizeaza o cantitate mai mare decat necesara de fertilizanti, si aceasta tot nu este bine pentru sol.