Îmi aduc aminte de gimnaziu și liceu când textele argumentative erau o pacoste. A explica ceva în 200 de cuvinte sau 2 pagini o idee despre care nici tu nu îi găsești răspunsul pare a fi o povară. Dar cu timpul îți dai seama de niște chestii și experiența își spune cuvântul.
Am prins pionieratul în primele jocuri pe telefon. Câți dintre voi vă mai aduceți aminte de jocul Snake pe telefoanele Nokia 3110? Sau despre jocurile de strategie Age of Empires sau Starcraft?
Sunt zeci de jocuri care au făcut furori la timpul lor și încă mai fac și ca orice lucru asupra căruia reflectăm ne-am pus problema care este rolul acestor jocuri pe dispozitive electronice (telefon, calculator, tabletă) în educația copiilor?
Un rol foarte important zic eu.