Se afișează postările cu eticheta cutremur 2013 romania. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cutremur 2013 romania. Afișați toate postările

sâmbătă, 22 noiembrie 2014

Cutremur 22 noiembrie 2014 Romania


Un cutremur mare a avut loc astazi, sambata 22 noiembrie 2014 Romania. Dupa estimarea mea, cutremurul a avut magnitudinea de 5.5 pe scara Reichter.


Asta ar fi cel mai puternic cutremur din acest an.

La voi ati simtit cutremurul din 22.11.2014?

Cutremurul a tinut in jur de 30 secunde.

Acum, după ce cutremurul a trecut și INFP a confirmat ca a fost vorba de 5.5 grade, ce ati face in cazul unui cutremur si mai puternic? Eu stau la etajul 4 si nu am stiut cum sa reactionez. O parte din mine ar fi plecat pe scari si as fi incercat sa ies din bloc. Stiu ca nu e o idee buna, dar care e cea mai buna modalitate de actiona in cazul unui cutremur atunci cand stau la bloc, la ultimele etaje?


marți, 4 noiembrie 2014

Va fi cutremur mare in Romania in 2015?

Cutremurul din 22 noiembrie 2015 de 5.7 grade pe scara Richter produs în Vrancea la o adâncime neobișnuită pentru acest punct seismic (doar 40 km adâncime) ne-a trezit frica de cutremure. Ne punem întrebarea "Va fi cutremur mare în România în 2015?". Asta nu ne poate spune nimeni, totul depinzând de hazardul misterios al Pâmântului. Aparent, cutremurul din 22 noiembrie 2015 a fost prezis de un blog.

Predicile și revelațiile de pe mariaghiorghiu.blogspot.com sunt multe și unele nu duc nicăieri dar un articol scris în dimineața zilei de 22 noiembrie 2014 face referință la un cutremur mare din România care trebuia să aibă loc dar și-a făcut traiectoria către Est. În aceeași zi, în Japonia un cutremur mare cu magnitudinea de 6.2 a făcut câteva pagube materiale.

Dacă e să ne luăm după textele scrise în roșu, România va fi tot timpul ocolită de cutremure mari. Asta ar fi un lucru îmbucurător având în vedere condiția imobilelor care nu au o structură cât să reziste unui cutremur de peste 7 grade.
cand va fi cutremur in Romania 2015

duminică, 11 august 2013

Cutremur România 11 august 2013

Astăzi, 11 august 2013 a avut loc un cutremur cu magnitudinea de 4.4 ML la ora locală 16:31. S-a simțit destul de binișor în orașele din jumătatea estică a României.
Seismul s-a produs în zona Vrancea, la adâncimea de 88 km.

Cum s-a simțit la voi cutremurul? În ultima vremea au avut loc mai multe cutremure mici. Să fie oare un semn bun sau să ne așteptăm la un cutremur mare? Când vine următorul cutremur?